V pátek 24. února jsme měli opravdu vzácnou návštěvu a ještě plno zábavy. Navštívil nás světově známý fotograf prof. Mgr. Jindřich Štreit, dr. h. c. (dále jen Jindřich Štreit, na ty tituly si moc nepotrpí) za doprovodu filmařů Luboše a Ivy Hlavsových z Vistafilmu a ještě jsme si užili vystoupení hudebního uskupení Živá huba (to není překlep).

Jindřich Štreit nafotil naše domácnosti, samozřejmě se svými obyvateli. Popovídal si s námi a vnesl do našeho kolektivu plno své empatie, porozumění a vlnu energie. Nakonec vytáčel děvčata během hudebního představení. Bylo nám s ním velmi dobře a jsme pyšní na to, že jsme ho mohli pozvat a přijmout, alespoň na pár hodin.

Po celou dobu ho natáčeli manželé Hlavsovi a my se těšíme na krátký dokument, který brzy představíme na našem webu.

Vystoupení pana Martina Krulicha se svou dcerou bylo opravdu živé. My jsme si společně se sousedy z Domu s chráněným bydlením mohli zazpívat a někteří odvážnější i zatančit a nakonec vytvořit doprovod na různé perkusní nástroje. Už se těšíme na další plánované letní vystoupení v prostředí našeho parku.

Moc děkujeme všem hostům a těšíme se na další společné akce

Kdo je Jindřich Štreit

Jindřich Štreit je dokumentární fotograf, autor několika desítek fotografických knih, okolo 1500 samostatných a nesčetně společných výstav, jehož díla jsou součástí sbírek předních institucí včetně Muzea moderního umění v New Yorku, Národní galerie umění ve Washingtonu nebo Muzea Viktorie a Alberta v Londýně, bylo o něm natočeno několik filmů. Je nositelem mnoha cen a ocenění, mimo jiné Medaile Za zásluhy I. Třídy, ceny Jantar za celoživotní dílo, také jako první fotograf v ČR a SR obdržel titul Doctor honoris causa udělený bratislavskou VŠVU.

Ve svém díle se věnuje především dokumentární fotografii, koncepčně zejména zobrazování vesnického života, portrétním fotografiím a tématům života menšin. Za svou práci byl za minulého režimu zatčen, uvězněn a podmínečně odsouzen; přesto ve vyšetřovací vazbě strávil čtyři měsíce a až do pádu režimu nesměl vystavovat a publikovat. Znovu – nezlomen – začal být veřejně činný až po sametové revoluci.  Ke své bohaté umělecké činnosti již více než 30 let neúnavně předává své zkušenosti studentům Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě.