Hrad Sovinec a Křížový vrch u Rudy10. května 2023 jsme vyrazili mikrobusem na hrad Sovinec.

Byl to náš první výlet v rámci dlouhodobého projektu SENZA Toulky. Výlet jsme spojili s návštěvou našeho známého a slavného fotografa Jindřicha Štreita, který bydlí v podhradí hradu Sovinec. A výlet jsme si prodloužili do nedaleké obce Ruda a prošli jsme si krásnou křížovou cestu na Křížový vrch. Vše za doprovodu Jindřcha Štreita a filmaře Luboše Hlavsy, který náš výstup dokumentoval.

Hrad Sovinec nás uchvátil svou syrovou krásou a díky profesionálnímu průvodci jsme byli obohaceni o mnoho zajímavostí z historie i současnosti hradu. Shlédli jsme krásnou výstavu Christine Habermann von Hoch, výtvarnice, designérky a hlavně umělecké kovářky. V galerii hradu má nádhernou výstavu, která trvá až do konce října.

Počasí nám přichystalo neotřelé jarní výhledu z věže hradu do okolních lesů, které se ozdobily svěží zelení nových listů stromů.

Neplánovaně jsme byli pozváni i do bývalé školy, nyní bydliště a umělecký archiv Jindřicha Štreita. Opouštěli jsme jeho domov nadšení a někdo pronesl „to snad bylo lepší než ten hrad“.

Poté jsme společně dojeli do obce Ruda s úmyslem vystoupat na Křížový vrch. Křížový vrch je relativně nízký vrchol v Nízkém Jeseníku, který je známý pozoruhodnou křížovou cestou se čtrnácti zastaveními, představenými uměleckými plastikami tvaru srdce na dříku, obsahujícími reliéfy pašijových scén. Barokní památka z r. 1760 je působivě začleněna do místní krajiny. Křížová cesta a kostel Panny Marie Sněžné v Rudě byly v roce 2018 prohlášeny za národní kulturní památku.

Na křížové cestě nás doprovázel kromě fotografa Jindřicha Štreita i filmař Luboš Hlavsa, ze společnosti Vistafilm, který dokumentoval celou společnou cestu. Těšíme se na krátký dokument, který pro nás Luboš Hlavsa se svou manželkou Ivou chystají.

Celý program jsme zakončili kratičkou návštěvou kostela, který pro nás nechal otevřít Jindřich Štreit.

Opět moc děkujeme za vřelý a zasvěcený doprovod Jindřicha Štreita. I od něj očekáváme další foténky a tak se s nimi někdy v budoucnu podělíme i s veřejností.

Do Senzionu jsme se vrátili bezpečně kolem půl páté. Musíme poděkovat i řidiči a zároveň autodopravci, panu Jaroslavu Frolovi z Bratrušova za pohodovou jízdu.

Těšíme se na další SENZA toulky.