Soutěž Od západu na východ18. 11. 2019

Úvodem:

Začátkem měsíce září v Senzionu odstartovala soutěž pod názvem „Od západu na východ“. Jedná se o to, že se obyvatelé Senzionu musí dostat z Aše až do Čierne nad Tisou a to buď na normálním kole a nebo na rotopedu umístěném v tělocvičně. Konkrétně se jedná o ujetí 1 127 km v termínu do 3. 12. 2019  a na cestě musí plnit další úkoly v podobě různých otázek. Na začátek týdne je vždy připraven obrázek nějakého hradu, zámku či zříceniny a tu musí poznat. Mezi tím jsou další dopňující otázky. Jedna ovocná otázka pro ukázku: Jablko a ořech váží jako hruška. Jablko váží tolik jako ořech a dvě třešně. Dvě hrušky váží tolik, jako šest třešní. Kolik ořechů váží jablko? Pro vítěze čeká mimo jiné i snídaně do postele v podobě palačinek se šlehačkou.

Cíl byl dosažen:

Vážení přátelé,

určitě už víte, že jsme se i přes všechny nesnáze v podobě nepřízně počasí, objížděk, opravovaných silnic, nedodělaných dálnic, chybějících mostů, policejních hlídek a chybějících dopravních značek dostali ve zdraví a před stanoveným termínem  do Čierne nad Tisou. Smekám pomyslný klobouk z hlavy a hluboce se klaním. Městečko Čierna nad Tisou se nachází na  východním Slovensku v okrese Trebišov, blízko hranic s Maďarskem a Ukrajinou. To, že se Čierne nad Tisou říká městečko a ne město je i z toho důvodu, že v Čierne nad Tisou je pouze 16 ulic. Ubytování jsme našli „U Aranky“ ve vedlejší vesnici Malé Trakany. Pokoje „U Aranky“ mají praktické vybavení, vlastní koupelnu a každé druhé ráno se podává snídaně.

Celkovým vítězem  se s velkým předstihem stala paní Irena Vráželová.  Nejenže ujela nejvíce kilometrů a nejvíce přispěla k tomu, že jsme se k cíli dostali včas, ale všem ukázala, že nemá hlavu jen na čepici a téměř všechny doprovodné úkoly v podobě různých hádanek a  hlavolamů  splnila na jedničku.

Teď bych vám v krátkosti něco řekla o ceně, kterou tato dáma obdrží. To, že existuje ocenění profesionálních kuchařů a podniků v podobě „michelinské hvězdy“ určitě všichni víte. Málo se však ví o ceně pro amatérské kuchaře a cukráře v podobě „michelinské vařečky“. Se vší skromností vám musím říct, že jednu takovou vzácnou „michelinskou vařečku“ vlastním i já. Zajímavé na této vařečce je to, že  je vydlabaná z jednoho kusu dřeva a to vždy významným řezbářem z různých zemí světa. Já jsem měla obrovské štěstí v tom, že mou „michelinskou vařečku“ vyrobil řezbář Martin Vlkolinský z Vlkolince. Tady bych se na chvilku zastavila a trochu odbočila. Vlkolinec je malebná vesnička na úpatí Velké Fatry a je od roku 1977 památkovou rezervací lidové architektury. Až do Vlkolince přijedete a vystoupíte ze svých nových vozů vyrobených v jednadvacátém století, pevně uchopte své trekingové hole, protože se propadnete ne do dvacátého století,  ani do devatenáctého století, ale rovnou do roku 1376, kdy existuje o této obci první  písemná zmínka.

Ale dost odboček, vraťme se zpět k ceně pro vítěze. To, že cenu bude připravovat majitelka „michelinské vařečky“, už víte. Někteří možná neví, že se bude jednat o mou vynikající a  „michelinskou vařečkou“ oceněnou palačinku se šlehačkou a čokoládovým pyré.

Je mi jasné, že v očích některých z vás uvidím smutek nad tím, že jste se soutěži úplně nevěnovali, neřku-li se na ni úplně vykašlali a tím se připravili o tuto úžasnou cenu. Tady mám pro vás dobrou zprávu. Hned po vánočních svátcích se budeme z Čierne nad Tisou vracet zpět do Senzionu ve Velkých Losinách.  Palačinka se šlehačkou a čokoládovým pyré vyrobená majitelkou  „michelinské vařečky“,  bude ve Velkých Losinách čekat na dalšího z vás.

Předání vítězné ceny proběhne ve čtvrtek 21.11.2019. Ostatní soutěžící zvu srdečně do kavárny na kafíčko, čaj a něco malého k zakousnutí.

Čierna nad Tisou 18. 11 .2019                                                                                    

Rulíšková Jitka